АБК
Один з АБК який нам належить оглянути

Напівзанедбане АТП/Робочі будні та фотофіксація

Іноді робочі будні можуть подарувати цікаві емоції та знахідки. Обстеження – це найцікавіша частина роботи. Чогось згадався цей об’єкт – можливо, тому, що мій попередній пост був про «трупний ряд» у Депо №2.

Три роки тому мені довелося побувати на старому напівзанедбаному АТП на пр. Праці в Дніпрі. Ну це тоді воно було напівзанедбане – пам’ятаю була охорона, якісь бокси здавались в оренду, на території тиша бур’яни через асфальт проростають, іноді ліниво собаки гавкають. Колись тут була науково-виробнича дослідницька фірма «Наукова».

Вход в АБК со стороны проспекта Труда
Вхід до АБК з боку проспекту Праці
Мы уже на территории, сейчас пойдём на кровлю смотреть
Ми вже на території, зараз підемо на дах

Наше завдання було візуально обстежити стан покрівель двох старих АБК

4-х поверховий корпус був новішим і з ним було простіше тому, що плоска покрівля – все можна і зовні оглянути. Охоронець відчинив нам двері, минаючи кілька спорожнілих поверхів ми одразу пішли на дах. Робочі моменти я опущу – такий собі банальний руф, але кілька фото я зробив.

Деревья на крыше - ещё немного и кровля будет "зелёной"
Дерева на даху - ще трохи і покрівля буде зеленою
К сожалению, вид в сторону Тоннельной балки и застройки проспекта Гагарина закрывали кроны двух старых тополей
На жаль, вид у бік Тунельної балки та забудови проспекту Гагаріна закривали крони двох старих тополь
Вид в сторону улицы Космическая
Вид на вулицю Космічна
Забрался повыше и снял вид в сторону Запорожского шоссе. Видны жилые дома ж.м. Тополь-1
Забрався вище і зняв вигляд у бік Запорізького шосе. Видно житлові будинки ж.м. Тополь-1

Старий АБК виявився набагато цікавішим, перший поверх – їдальня, вище в приміщеннях були кабінети в них багато речей, дискові телефони, вінтажне канцелярське приладдя, старі комп’ютери, сейфи та арифмометр типу «залізний Фелікс» – все дихало СРСРівщиною.

В одній із кімнат була автошкола – знаки, плакати, парти.

В одному із приміщень архів із проектною документацією. На жаль, все це фотографувати було НЕ МОЖНА – по п’ятах за нами ходив комендант і неохоче відповідав на наші запитання.

Наше завдання потрапити на горище (у цієї будівлі покрівля скатна та стара) – а сходів немає. Тільки люк у стелі, а до люка 4 метри висоти – довелося застосувати інженерну думку та побудувати піраміду зі старих столів та шаф. Горище взяли штурмом – комендант не захотів з нами лізти. )))

советский арифмометр
Один із артефактів сфотографований крадькома - радянський арифмометр (механічний калькулятор типу "Фелікс", але пізніша модель - приблизно 1960-х рр.)
Старый АБК - вид со стороны проспекта Труда
Старий АБК – вид з боку проспекту Праці
Старый АБК- вид с территории
Старий АБК-вид з території
Справа возле кучи мусора стоит макет
Праворуч біля купи сміття стоїть макет

На той час цей об’єкт видався мені доволі атмосферним.

Я, звичайно, розумію, що це всього лише банальне брудне горище, але потрапивши туди в мене увімкнулася хлоп’яча допитливість (ніби я раніше горищ не бачив) – я дістав мобільник і зняв ось це коротеньке відео. До речі, в цьому відео є трохи видів з попередньої покрівлі.

Після горища комендант із моїм колегою забарилися на якомусь з поверхів, а я із задушливих приміщень поквапився на двір. Праворуч від будівлі майже в купі сміття я помітив щось цікаве – макет забудови.

Макет чогось...???
Очень сомнительная конфигурация кварталов и улиц - на реальность не похоже
Дуже сумнівна конфігурація кварталів та вулиць – на реальність не схоже

Макет цікавий, але при докладному розгляді зрозумів, що з реальністю він нічого спільного не мав. Думаю, хтось у макетуванні вправлявся чи то був один із стендів ГО, на якому моделювали «ситуації», чи, як варант, посібник із автошколи.

При возможности нужно посмотреть поближе
За можливості потрібно подивитися ближче
Ще будучи на покрівлі першого АБК, поряд з «нашими» об’єктами я помітив покинутий бокс і розкомплектовані машини – вирішив подивитися їх поки що комендант не вийшов на вулицю – рахунок був уже на хвилини. Бокс був завалений мотлохом – не цікаво, а ось машини я оглянув – це були два 256х.

Рейсовий (туристичний) автобус угорською фірмою Ikarus 256 який випускали з 1977 по 2002 рік.

Друга машина – це КрАЗ-256Б – радянський важкий самоскид (цей екземпляр був уже без платформи), що випускався Кременчуцьким автомобільним заводом у період з 1966 по 1994 роки. Стан обох машин був огидним. Мені здалося символічним, що дві старі машини стоять поруч – як два старі, які згадують минулі часи.
Легенды автопрома гниют под открытым небом
Легенди автопрому гниють просто неба
"Ikarus 256" слева и КрАЗ-256Б справа
"Ikarus 256" зліва та КрАЗ-256Б праворуч

Я буквально за кілька хвилин встиг зробити кілька фото та відзняти відео Автозаброшка 256/Легенди автопрому (в кінці статті).

І як тільки я вимкнув запис, побачив, як до мене квапливим кроком прямує охоронець і вже здалеку кричить – «НУ І ЩО ТАМ ТАКОГО ЦІКАВОГО ТИ ЗНАЙШОВ?». Я чесно сказав, що побачив ці дві старі машини і мене накрила ностальгія. По здивованному обличчю охоронця я зрозумів, що він взагалі не зрозумів про що я зараз кажу і чому мене автомотлох так зацікавив. Кому автомотлох, а кому легенди автопрому.
На жаль, на цьому об’єкті мені більше побачити не вдалося.

Щодо цього об’єкту – ще три роки тому йшлося про ревіталізацію цієї території, а сьогодні є інформація про те, що там збудують абсолютно новий комерційний об’єкт.

Рекомендую прочитати