Стенд гражданской обороны
Стенд цивільного захисту у занедбаному Електроцеху НТЗ - «Це має знати кожен»

UA RU EN

Про це має знати кожен!

Саме ці слова (тільки російською мовою “Это должен знать каждый”) написані на цьому стенді цивільної оборони, який присвячений тематиці “навчання населення засобам захисту від ядерної, хімічної та бактеріологічної зброї…”. Цей стенд дуже цікавий, тому я хочу показати його моїм читачам та підписникам.

То про що мова?

Я знайшов цей стенд ще у 2018-му році у занедбаному Електроцеху НТЗ (Нижньодніпровський трубопрокатний завод) у м. Дніпро. На той час цей стенд був цілішим і я шкодую, що тоді не відзняв усіх його елементів. Можливість перезняти елементи стенда у мене з’явилася тільки зараз. Наразі з 60-ти скляних інформаційних елементів більш-менш неушкодженими залишилось близко 40-ка.

Цей стенд і до сьогодня (частково) зберігся на своєму місці і ось так він виглядає на відео. Але…

Спочатку невеличкий лонгрід з емоціями

Обучение населения способам защиты

Навчання населення способам захисту від ядерної, хімічної та бактеріологічної зброї – один із найважливіших заходів цивільної оборони СРСР, спрямованих на захист радянських громадян від зброї масового ураження.

В результаті навчання кожен громадянин повинен:

  • знати вражаючі властивості ядерної, хімічної та бактеріологічної зброї та способи захисту від них;
  • знати в реальних умовах підприємства чи населеного пункту (житлового району) сигнали цивільної оборони та порядок дії за ними;
  • навчитися користуватися підручними засобами захисту від зброї масового ураження та виготовити собі протипилову тканинну маску;
  • отримати навички у проведенні санітарної обробки, у наданні самодопомоги та взаємодопомоги.
Ударная волна - основной поражающий фактор ядерного взрыва

Маючи величезну силу, ударна хвиля руйнує будівлі та споруди, завдає поразки незахищеним людям.

Незважаючи на величезну руйнівну силу ударної хвилі, сховища та укриття захищають людей від ураження.

У міру віддалення від місця вибуху вражаюча дія ударної хвилі поступово слабшає, а потім зовсім припиняється.

Ядерное оружие обладает мощным поражающим действием

Енергія ядерного вибуху проявляється у вигляді ударної хвилі, світлового випромінювання, проникаючої радіації та радіоактивного зараження, що є вражаючими факторами ядерного вибуху.

З радянських часів “нерушимый” перебував у стані “холодної війни” та постійній параноїдальній напрузі щодо потенційних загроз із “Колективного Заходу”. Я не випадково написав що воно було на грані запаленого глузду – я аж ніяк не перебільшую.

Ось Вам приклад.

А чи знали Ви, що по всьому колишньому СРСР більшість “стандартних” пам’ятників присвячених перемозі у “вєлікой отєчєствєнной” Другій світовій війні – це танки (добре, що у нас їх зараз прибирають та переносять до технічних музеїв), які якимось магічним чином майже всі (тобто більша їх частина, окрім тих де містобудівна ситуація не дозволяла цього зробити) орієнтовані стволами у західному напрямку? Ще раз – СТВОЛИ НА ЗАХІД, Карл! Це такий собі скритий сакральний символізм “побєдобєсія” – чи це таки параноя? Хоча, одне іншого вартує. Вибачте я трохи відволікся…

Раніше цивільну оборону (ЦО) та цивільний захист (ЦЗ) викладали у навчальних закладах, на підприємствах були штаби ЦЗ які періодично проводили теоретичні та практичні навчання (один з таких занедбаних заводських штабів ЦЗ я показав у цьому відео).

Хто ж знав… ні не так… (незважаючи на те, що розвідка запевняє, що “країна-гній” з 2007-го року потроху готувалася до війни з нами) майже ніхто не вірив у те, що загроза прийде не з “Заходу” а зі “Сходу”.
З початком повномасштабного вторгнення дуже гостро стало питання приведення до ладу старих укриттів, відкачки з них води, вивозу з них сміття, проведення в них електрики, знезараження стін від плісняви, перевірка вентиляції, фарбування та оснащення захисних приміщень меблями і питною водою. Цим займалися, в першу чергу, місцеві жителі, волонтери та ті ж самі сталкери (тому що вони на цьому знаються) – Валерій з проєкту ALTERKAM.

Световое излучение

Є основною причиною масових пожеж в осередку поразки, воно завдає незахищеним людям опіків різної тяжкості.

Світлове випромінювання поширюється тільки прямолінійно і не проникає через непрозорі матеріали, матеріали що створюють тінь, частково або повністю захищаючи від світлового випромінювання.

Радиоактивное заражение местности

Радіоактивне зараження місцевості може виникнути як у районі ядерного вибуху, так і далеко за його межами за рухом радіоактивної хмари.

Район радіоактивного зараження може залишатися небезпечним для людей і всього живого протягом тривалого часу.

Проникающая радиация

Проникаюча радіація – потік невидимих радіактивних випромінювань, що діють протягом 10-15 секунд після вибуху. Вона завдає поразки незахищеним людям, внаслідок чого розвивається променева хвороба.

  • 500 рентген – важкий ступінь.
  • 200-300 рентген – середній ступінь.
  • 100-200 рентген – легкий ступінь.

Радіоактивні випромінювання можуть проникати у різні споруди. Вони послаблюються залежно від товщини та щільності матеріалів, через які проходять.

І тільки потім, коли місцеві керманичі та депутати зрозуміли, що “ось вона можливість для піару”, бомбарі почали відновлюватися за державний кошт……(і тут можна добряче вилаятися матом бо) якщо чесно, вони мали увесь цей час утримуватися у прийнятному стані за той же державний кошт. А на “Заході” і досі укриття утримуються і готові до використання у будь який момент – про стан укриттів у Німеччині я вже писав у цій статті.

Війна триває багато місяців – і до ракетно-дронового терору мирних тилових населених пунктів країни (я навіть не кажу про жахи на окупованих територіях та на лінії фронту) від “довбаних сусідів” додався ще й техногенний тероризм. Підрив Каховської ГЕС став жахливою реальністю, тож можливість загрози теракту на окупованій Запорізькій атомній електростанції сприймається тепер доволі серйозно.

Бувалі сталкери про всяк випадок дістали з комори хімзу та протигази, поставили свіжі батарейки на радіаційні дозиметри… Параноїки скупили з аптек усі пігулки йодіду-калія і затарилися ліпкою стрічкою та консервами… Йой хай буде! )))

Але про такі речі раніше не жартували і не нехтували навчанням того що треба робити у надзвичайних ситуаціях. На подібних інформаційних стендах, які були перед очима завжди, можна було подивитись, що і як треба робити.

Тому, загалом і я погоджуюся з написом на стенді, що «ПРО ЦЕ МАЄ ЗНАТИ КОЖЕН»!

Цей стенд було створено у радянські часи, тож нажаль воно російською мовою, але я думаю, що Ви і так все зрозумієте, тому просто викладу сюди світлини цих матеріалів ЦЗ.

Химическое оружие

Це засоби, вражаюча дія котрих, заснована на використанні отруйних речовин, здатних вражати живі організми.

За характером вражаючої дії отруйні речовини поділяються на:

  • Нервово-паралітичні – Зорін, Зоман, V-гази.
  • Шкірно-наривні – Іприти.
  • Загальноотрутні – Синільна кислота, Хлорціан.
  • Задушливі – Фосген.
Отравляющие вещества

Отруйні речовини заражають повітря та місцевість.

Хмара зараженого отруйними речовинами повітря переміщається за вітром. Ураження людей можливе на відстані 10-15 км від місця падіння хімічного боєприпасу.

Заражене повітря затікає у вузькі вулиці, двори – колодязі, яри та застоюється там на тривалий час.

Химический очаг заражения

Хімічний осередок зараження займає велику територію

Застосування хімічної зброї може спричинити масові ураження людей та тварин, а також зараження водойм, сільськогосподарських угідь тощо.

Окрім того, що цей інформаційний стенд містить корисну інформацію по ЦЗ

– він сам по собі доволі цікаво та унікально зроблений. Кожен блок надрукований на скляній пластині фотографічним методом перзйомки з негативу – так як друкують фотографії через фотозбільшувач, тільки тут замість фотопаперу знімок на склі. Скоріш за все ці зображення це «амбротипія». Це такий мокро-колодієвий фотографічний (доволі не дешевий, але доволі цікавий) процес, у якому після отримання зображення світлочутливий шар захищали шаром лаку, що збільшувало термін зберігання таких зображень (хто хоче подробиць шо воно таке – читайте тут).

У випадку з цими фотопластинами шар з зображенням вкрито білою емаллю (емаль – це той же лак тільки не прозорий а з фарбником). А сам стенд було виконано як вітрину з двох стулок, за якими було змонтоване штучне освітлення, яке при потребі вмикалося, тож ці фотопластини підсвічувалися ззаду.
Але, як підказує один мій знайомий світляр – “це може бути і не амбротипія, а звичайні фотопластини”… Як би там не було – воно старе і насправді тут складно зрозуміти, що воно таке.

Ось така цікава знахідка мені трапилася.

Хто хоче щось додати до мого допису, обговорити знахідку, чи просто залишити коментар (для користувачів Telegram) – це можна зробити тут “weissman_chat

Оборудование убежищ и правила поведения в них
  • У сховищах повинен бути запас води, аптечка, протипожежне майно, інструменти для аварійно-рятувальних робіт.
  • Сховища заповнюються за сигналом «Повітряна тривога».
  • У сховищі необхідно дотримуватися встановленого порядку та дисципліни.
  • При пошкодженні сховища необхідно негайно надіти засоби захисту.
Признаки применения химического оружия

Застосування хімічної зброї можна встановити за допомогою спеціальних приладів та за деякими характерними зовнішніми ознаками:

  1. По невеликій лійці, в якій можуть бути великі осколки і залишки корпусу боєприпасу, а також по краплях і плямах отруйних речовин.
  2. При виявленні будь-яких ознак потрібно негайно вдягнути засоби захисту та сповістити про це навколишнє населення.
Убежища
  • Сховища забезпечують захист від усіх вражаючих факторів ядерного вибуху, отруйних речовин та бактеріальних засобів.
  • У містах є сховища підвального типу, а також споруди, що окремо стоять.
  • Сховище має не менше двох виходів та аварійний вихід.
  • Усередині сховище поділяється на кілька відсіків, призначених розміщувати людей.
  • Приплив свіжого повітря у сховище забезпечується системою фільтро-вентиляції, щоб заражене повітря не проникло у сховища, вони герметизуються.
Подбор противогаза

Дуже важливо правильно визначити розмір маски протигазу. Для цього потрібно виміряти висоту обличчя, – між точкою найбільшого поглиблення перенесення і найнижчою точкою підборіддя.

Розмір маски можна знайти по табілці:

  • Розмір 1 – від 99 до 109 мм.
  • Розмір 2 – від 109 до 119 мм.
  • Розмір 3 – від 119 мм та вище.
Противогаз – хорошее средство защиты

Протигаз є гарним засобом захисту лише при вмілому поводженні з ним.

Отримуючи протигаз, його потрібно ретельно оглянути, перевірити справність та підготувати до використання.

Противогаз нужно одевать быстро и правильно

Затримати дихання, заплющити очі, вийняти маску з сумки, взяти обома руками за скроневі та потиличні тасьми.

Протигаз знімати після виходу із зараженого району або за командою «протигази зняти».

По сигналу «Радиоактивное заражение»

Усі громадяни повинні негайно попрямувати до сховища, укриття чи заздалегідь підготовлені приміщення.

Можливо, що в укриттях доведеться перебувати тривалий час. Вихід із них проводиться лише з дозволу чергових із цивільної оборони.

Тварин заганяють у приміщення, на особливо цінних тварин надягають засоби захисту.

Бактериологическое оружие очень опасно!

Важливо своєчасно встановити початок застосування бактеріологічної зброї.

На це вказують:

  • Краплі або порошкоподібні речовини на ґрунті, рослинності тощо.
  • Залишки авіабомб або великі уламки.
  • Скупчення живих або загиблих комах та гризунів.

Виявивши якусь із цих ознак, потрібно надіти засоби захисту та повідомити найближчий медичний заклад.

Защита от бактериологического оружия

Захист від бактеріологічної зброї забезпечують укриття та індивідуальні засоби. Застосовуються також специфічні засоби протибактеріологічного захисту.

  • Спеціальні запобіжні щеплення, що створюють несприйнятливість організму до захворювань.
  • Сироватки – засіб попередження захворювання та швидкої допомоги хворому. Вони вводяться у випадках, коли відомий збудник.
  • Лікарські препарати – антибіотики застосовуються, якщо збудник невідомий.

Запобіжні щеплення та лікарські препарати оберігають від тяжких захворювань.

Ликвидация бактериологического очага заражения

При спалаху особливо небезпечних захворювань вводиться карантин.

Якщо застосовано менш небезпечний збудник – обсервація.

  • В’їзд у зону карантину та виїзд із неї забороняється. У ньому організується комендантська служба.
  • У зоні карантину або обсервації обмежується пересування вулицями людей та транспорту.
  • У районі карантину торгівля та постачання населення продуктами та необхідними предметами організовують служби цивільної оборони.
  • Медичні формування та санітарні пости вводять подвірні обходи для вимірювання температури та проведення екстреної профілактики.
Правила ухода за инфекционными больными

Одним з основних джерел багатьох гострозаразних захворювань є хвора людина.

Швидкість ліквідації бактеріологічного осередку зараження залежить багато в чому від організованості населення.

Каждому гражданину необходимо

У разі виникнення загрози нападу на нашу країну населення буде про це повідомлено.

Необхідно:

  • Зняти з вікон та дверей штори, запакувати книги, прибрати захаращуючі речі з коридорів, сходових кліток тощо.
  • Підготувати домашню аптечку, індивідуальні перев’язувальні та протихімічні пакети.
Действия населения в сельской местности
  • Запаси продуктів укласти в бочки, ящики, скляний та глиняний посуд і тримати їх у льохах, коморах.
  • Підготувати скотарні та приміщення для укриття найбільш цінних тварин і створити там запаси кормів та води.
  • Особливо важливо побудувати та обладнати укриття, льохи, підвали.
В случае возникновения угрозы

У разі виникнення загрози нападу населення з великих міст може бути евакуйовано.

Щоб евакуація пройшла успішно, необхідно:

  • Не чекаючи будь-яких розпоряджень, підготувати квартиру.
  • У дорогу взяти найнеобхідніші речі та запас продуктів. До речей прикріпити бірки.
  • Почувши розпорядження про евакуацію, взяти підготовлені речі, продукти, документи та з’явитися до збірного пункту.

Протягом усієї евакуації вкрай необхідна організованість та дисципліна!

Своевременное предупреждение

Для своєчасного попередження населення про небезпеку нападу є сигнали цивільної оборони

  • Сигнал «Повітряна тривога». Подається передача тексту по радіотрансляційній мережі, сиренами та переривчастими сигналами протягом 2-3 хвилин. Діяти цим сигналом потрібно швидко, але без суєти.
  • Громадяни, які перебувають удома, повинні вимкнути газ, освітлення, взяти засоби захисту, особисті документи та невеликий запас продуктів та питної води.
  • Попередити сусідів і негайно попрямувати до сховища чи укриття.

У жодному разі не можна залишатися в квартирі!

Действия населения по сигналу «Воздушная тревога»

Якщо сигнал застав у магазині, кіно чи іншому громадському місці, то розташування найближчого сховища чи укриття вкаже адміністрація.

Громадянам, які опинилися під час подачі сигналу в незнайомому районі чи трамваї, автобусі, тролейбусі, розміщення сховищ чи укриттів вкажуть пости ГО.

Опинившись під час подачі сигналу на околиці міста, потрібно швидко залишити місто. Рух усіх видів транспорту дозволяється лише у бік околиць.

Залишити сховище або укриття можна за сигналом «Відбій повітряної тривоги», який передається радіо і означає, що загроза повітряного нападу минула.

Действия в очагах заражения

При ушкодженні сховищ:

  • Якщо укриття знаходиться на зараженій території, населення залишає його за спеціальним розпорядженням. Перед виходом надягають засоби захисту.
  • Сигнали «Хімічний напад та радіоактивне зараження» означають, що територія міста або району зазнала зараження ОВ або РВ. За цими сигналами люди надягають засоби захисту та ховаються.
  • Під час руху по зараженій місцевості потрібно дотримуватися запобіжних заходів і рухатися тільки по проходах у зазначеному напрямку.
  • Якщо зруйновано основні виходи, то люди виходять через аварійні виходи.
Действия населения при внезапном ядерном взрыве

Якщо ядерний вибух на вулиці, треба використовувати для захисту.

Мероприятия по ГО

Кожен громадянин повинен ознайомитися з заходами, що стосуються цивільної оборони за місцем роботи та проживання.

  • Вивчити місце розташування сховищ, укриттів та збірних пунктів.
  • Знати засоби та способи подачі сигналів цивільної оборони.
  • Знати розташування протипожежних постів, кранів, вогнегасників та інших засобів пожежогасіння.
  • Знати місця – введення мереж комунально-енергетичного господарства та порядок відключення у разі аварії.
Ликвидация последствий ядерного нападения

У зонах сильних руйнувань працюватимуть формування цивільної оборони та військові частини.

Населення залучатиметься для порятунку людей, розбирання завалів, влаштування проїздів та інших робіт у зонах слабких руйнувань.

Спасение людей из под завалов

Для швидкого розшуку уражених необхідно організувати суцільний пошук. Знайшовши ураженого, перш за все необхідно звільнити його з-під завалу.

При виявленні ураженого в глибині завалу треба негайно повідомити командира рятувального формування.

Працюючи в завалі, треба бути уважним і дотримуватись правил безпеки.

Спасение людей из поврежденных зданий

При обваленні окремих ділянок сходових маршів людей виводять за дощаними настилами.

Спуск людей з верхніх поверхів можна проводити приставними сходами за допомогою мотузки.

Тушение пожаров и спасение людей из горящих зданий

Пожежі можуть виникнути не тільки від світлового випромінювання, але і руйнування печей, що топляться, газової мережі та інших причин.

Через сильно задимлені приміщення можна проходити нагнувшись або повзком, закривши рот і носа мокрим шматком тканини.

Устранение повреждений на коммунальных сетях

У ядерному осередку ураження можуть виникнути аварії та пошкодження водопровідних, газових, енергетичних та інших мереж.

  • Для видалення радіоактивних речовин з поверхні території, будівель та різних предметів проводять дезактивацію.
  • Дезактивацію території та споруд здійснюють формування цивільної оборони.
  • Населення здійснюватиме дезактивацію одягу, взуття, домашніх предметів.
  • При дезактивації, стеля, стіни, підлогу обмивають, протирають або очищають за допомогою пилососа.
  • Дезактивацію слід проводити у засобах захисту уникати потрапляння радіоактивного пилу на одяг чи взуття.
Все население должно уметь

Все населення має вміти надавати першу допомогу ураженим та самим собі.

Наложение повязок на раны и обожженные поверхности

Для накладання пов’язок найкраще використовувати індивідуальний пакет, бинт, а в крайньому випадку чистий білизняний матеріал.

Перш ніж наносити пов’язку, треба уражену частину тіла звільнити від одягу, найкраще розрізати одяг.
Залежно від місця поранення пов’язки накладають у різний спосіб.

При накладанні пов’язки на опіки, обгорілі або прилиплі до тіла шматки одягу відривати не можна, їх треба обережно відрізати, а пов’язку накласти поверх шматочків тканини, що залишилися.

При переломі кінцівки обидві шини повинні захоплювати суглоби, розташовані вище та нижче місця перелому.

При переломі передпліччя шину накладають так, щоб вона захоплювала і кисть. Забинтоване передпліччя підвішують на косинці.

Якщо в місці перелому відкрита рана, спочатку накладають джгут, перев’язку, а потім шину.

Вынос и вывод пораженных

Після надання першої допомоги уражених треба доставити на тимчасовий пункт збирання уражених або до місця навантаження на транспорт.

Легко уражені можуть дістатися самостійно.

Тяжко уражених переносять на руках чи ношах.

При перенесенні треба стежити за станом ураженого та швидко надати при необхідності йому допомогу.

Способы искусственного дыхания

Способи штучного дихання та непрямого масажу серця при наданні невідкладної допомоги ураженим.

У випадках раптової зупинки дихання або його порушення слід зробити штучне дихання методом: з рота до рота і з рота до носа.

При раптовому припиненні чи різкому ослабленні серцевої діяльності слід застосовувати непрямий масаж серця.

Самопомощь и взаимопомощь

Самодопомога та взаємодопомога при ураженні отруйними речовинами.

При ураженні отруйними речовинами нервово-паралітичної дії негайно вдягнути протигаз і ввести під шкіру або в м’яз протиотруту за допомогою шприц-тюбика або взяти в рот таблетку.

У разі попадання ОР на шкірні покриви чи одяг слід негайно зняти краплі тампоном та обробити уражене місце рідиною з індивідуального протихімічного пакету, водою, розчинниками.

Рекомендую прочитати