Занедбаний завод ВАТ «Дніпрошина» – Дніпропетровська область, Україна.
Дніпрошина – порізаний на метал флагман шинної промисловості союзу, на момент заснування мав найсучасніше в країні обладнання та технології, які поставила нам Англія. Надалі, при будівництві нових заводів дніпропетровські шинники брали участь у їхньому пуску та навчали персонал, у тому числі навчали у себе й кубинських фахівців.
Завдяки розташованим у місті науково-дослідному інституту шинної промисловості, науково-дослідному інституту гумової промисловості та кафедри технології гуми хіміко-технологічного інституту, всі передові технології виробництва шин та гумотехнічних виробів освоювалися спочатку у Дніпропетровську, а вже потім на інших підприємствах союзу.
На околиці Шевченківського району міста Дніпро, вздовж вулиці Бориса Кротова, допилюється один із гігантів хімічної промисловості, історія якого розпочалася з 1956 року – об’єднання Дніпрошина.
Колись випускаючи цілий ряд гумотехнічних виробів, мається на увазі не тільки шини для вантажних і легкових автомобілів, кар’єрних самоскидів, сільськогосподарської та військової техніки, а й безліч гумотехнічних виробів, таких як сальники, прокладки, манжети, броньовані та армовані рукави, у тому числі з антистатичними властивостями для паливозаправних колонок, противідкатні упори для коліс автомобілів та багато інших. Одного разу за спецзамовленням навіть виготовляли гумові кийки для силових структур. Завод належав до стратегічних підприємств союзу, про що свідчить і наявність на його території складів держрезервів з асортиментом сировини, який постійно оновлювався, що дозволяло у військовий час три місяці працювати без поставок і випускати продукцію військового призначення.
Проіснувало підприємство до 2008 року, – виробництво було повністю зупинено, а після недовгої бюрократичної тяганини активи підприємства почали розпродуватись і паралельно оснастка, яку не могли реалізувати, різалася на металобрухт.
Така ж доля спіткала й ізотопну лабораторію, розташовану поряд з підприємством, яка також була повністю розтягнута, і величезне бомбосховище, яке відносилось до транспортного цеху підприємства та використовувалось у мирний час як бокси для легкових автомобілів, зараз воно використовується під склад овочів. Але це вже інша історія…
Як уже писалося вище, початок будівництва шинного гіганта, тоді він називався «Дніпропетровський шинний завод імені XXV з’їзду КПРС», стартувало в 1956 році, і вже через п’ять років в дію було введено його першу чергу. Примітно, що все обладнання заводу складалося повністю з поставлених Англією комплектуючих. Слюсаря, що ремонтують обладнання, відзначали чудову якість англійської сталі. Вітчизняне обладнання другої черги заводу поступалося якістю, тоді вже застарілому англійському устаткуванню. Дивно, що до останніх днів роботи підприємства у працездатному стані залишався електровізок, який протягом півстоліття обслуговував цех КВП та А.
Перші шини, які зійшли з конвеєра, були так звані масивні шини, або бандажні, і призначалися для промислової техніки. Буквально через рік, виробництвом був освоєний випуск мотоциклетних шин. У період тотального дефіциту шин було налагоджено виробництво наварювання нового протектора на зношені шини.
У період з 1969 по 1980 роки, на виробництві КДШ було повністю освоєно випуск великогабаритних шин для тракторів та важкої техніки.
Площа підприємства величезна, йому належали наступні об’єкти:
*Практично всі цехи з’єднувалися підземними колекторами з трубопроводами води, перегрітої пари, бензопроводів з бензином «калоша», електрокабелів, транспортними системами стрічкових конвеєрів та надземними ланцюговими транспортними системами. По монорейках пересувалися запрограмовані тельфери з деталями покришок і сировиною, які за допомогою стрілок, що перемикаються, доїжджали до потрібного місця і опускали кнопкову станцію для управління розвантаженням.
Причина цьому банальна – банкрутство. Розбиратися хто, навіщо і як так вийшло угробити підприємство, думаю, немає сенсу, і так зрозуміло, можна лише оперуючи фактами сказати наступне: за роки незалежності росія, на території якої були розташовані всі заводи синтетичного каучуку, у будь-який спосіб намагалася зробити так, щоб українська продукція не була конкурентоспроможною не лише на світовому ринку, а й на пострадянському просторі. Згодом збанкрутіле підприємство викупили і порізали на металобрухт.
Зараз завод являє собою повністю порожні цехи, місцями з плитами перекриття, що обрушилися. Ще рік тому, коли я там побував, місцями допилювалося обладнання, вивозячи цінний ресурс фурами, а на місці один із цехів уже планувалося розміщення сортувального терміналу для Укрпошти..
Співавтором цієї статті є колишній інженер з охорони праці та безпеки руху транспортного цеху ВАТ «Дніпрошина» Віктор Волошин.