Перша половина жовтня 2024-го року видалася у Дніпрі аномально теплою, навіть ввечері температура сягала більше відмітки 20 градусів, тож я взяв свого сина і ми пішли на краєзнавчу прогулянку у парк Шевченка, насолоджуватися останніми теплими днями року. Ми пройшлися різними куточками парку, я показував дитині історичні хащі – розповідав шо де було і згодом ми дійшли до величезних воріт зварених у вигляді грат (фото 1). Син питає мене – «шо це?», я відповів – «Це колись був диско-клуб «Клітка», наразі він давно занедбаний». Зазвичай зачинені ворота цього разу були не на замку, тож почув від сина – «Пап, то пішли глянемо шо там!?» Саме так ми і потрапили в «Клітку»
Варто зауважити, що парк Шевченка в Дніпрі розташований на активному рельєфі, тому з давніх часів (ще коли це був зимівник козака Лазаря Глоби) деякі ділянки парку (а колись саду) формувалися терасами. А оскільки це паркова територія вже багато десятирічь, то тут існує (та існувало до цього) багато різних інфраструктурних та розважальних об’єктів – тому на цій терасі до диско-клубу існували і інші паркові об’єкти.
На початку ХХ сторіччя тут була якась естрада (фото 2), а вже з 1980 го тут був величезний танцювальний майданчик (що зазначено навіть на схемах міста – схема 3).
На межі 1990-2000-х рр., коли інфраструктурні об’єкти парка стали занепадати від нестачі бюджетного фінансування, розважальні функції стали брати на себе комерційні організації (кооперативи тощо), які брали у оренду ділянки чи об’єкти парка, та влаштовували там кафе, ігрові павільйони. Цю терасу де був величезний танцювальний майданчик поділили навпіл – на східній частині зробили міні картинг, а західну частину переобладнали на диско-клуб просто неба «Клітка».
Різних диско-клубів у Дніпрі (тоді ще Дніпропетровську) було багато, вони з’являлися як гриби після дощу, робили галасу і зникали за різних скандальних причин. Цей клуб не був виключенням. Про «Клітку» знали усі, бо вона «гуділа» шо вихідні кілька сезонів, але якогось документального підтвердження існування клубу, чи фото за часів його функціонування, або навіть інформації з якого по який рік клуб працював, мені знайти не вдалося.
Деякі особисті спогади мені надали друзі та підписники – далі цитую:
«Пам’ятаю на барі горілку Олімп з лимончиком по 2₴ за 50г. Музика відбірніша попсятіна і часто агресивно налаштована публіка. Загалом заклад назву відпрацьовував відмінно. Навіть в часи існування був ще тою клоакою».
Артем
«На початку 2000 і до 2004 року працювали, потім їх прикрили феєрично с маски шоу беркут - ну слух був що не пустити когось поважного, хоча може брехня, за що їх так і прижали. Як насправді - хто зна?».
Олександр
Як бачите, про клуб були НЕ дуже позитивні відгуки (хоча відвідувачі не зважали на це – просто пили та гуляли) – та і казали, що наче не довго працював клуб. Хай там як, але підтвердити чи спростувати цю інформацію я не зміг. А судячи зі стану занедбаності об’єкт не функціонує близько п’ятнадцяти років (плюс/мінус) (фото 20), але імовірно комунальники, чи робітники парку використовують цю територію як господарчі споруди, бо на території колишнього диско-клубу зберігаються деякі будівельні матеріали.
З візуальних характеристик – занедбаний диско-клуб є своєрідною капсулою часу, яка переносить тебе на 20-25 років назад у «нульові». Ті хто там колись був, і нещодавно дивився мій відео звіт – писали, що з тих часів нічого не змінилося, хіба шо рослинність частково поглинула деякі ділянки.
Вхідна група зустрічала відвідувачів невеличким касовим блоком (у якому сьогодні хтось зберігає купу дров – фото 6) та величезними воротами звареними у вигляді грат клітки (фото 1 та 4). В середині усе було оздоблено яскравими жовто-синіми кольорами та в зоні сцени були строкаті графіті і шрифтова композиція з назвою закладу (фото 5-7 та 10).
Особисто мені сподобалося як організували планування та функціональне зонування клубу. З-за воріт ти бачиш частину клубу (воно працювало як така собі жива реклама). Одразу з воріт ти потрапляєш на величезний танцпол (мабуть, прямо у вихор подій – фото 5) – тут же при вхідній групі розташовувалася сцена і її видно тільки з території клубу, тут і жердини для полденсу і споруда для диджейського обладнання (фото 6-8 та 10), і поруч розташовувалося пару невеличких службових споруд, мабуть для зберігання обладнання та перевдягання артистів (але сьогодні в цих приміщеннях я побачив ознаки проживання безхатченків – фото 9).
З північного боку тераси було організовано ряд критих секцій під розташування столів де відвідувачі сиділи і милувалися краєвидом на річку Дніпро (фото 11). З південного боку вздовж підпірної стінки зробили столи біля яких стоячи вживали алкоголь та закуски (фото 18 та 20). В дальній частині клубу розташували бар, санвузли та кілька службових приміщень (імовірно кухні та комори – фото 12-14). Над службовими приміщеннями та південною підпірною стінкою організували експлуатовану терасу на яку можна було піднятися одними прямими сходами і двома спіральними сходами (фото 15-18).
Ми близько 40-ка хвилин провели на території цієї занедбанки – нам тут дуже сподобалося (окрім величезної кількості сміття у службових приміщеннях), ми б тут і більше гуляли, але вже наближався вечір і сонце вже котилося до небокраю.
Моє особисте враження: загальна організація простору зроблена доволі цікаво і поки ми досліджували цю занедбанку, я дивився як мій малий бігає по цьому простору, і грається знайденим порожнім вогнегасником – мене не покидала думка, чому тут наразі не зробити якийсь дитячій «ігроленд», з невеличким кафе для дорослих? Місце яскраве та цікаве – і дітям подобається і дорослим є де відпочити. А так територія простоює без діла та прибутку.
Ще звернув увагу на цікаву деталь – усі старі дерева тут не були пошкоджені конструкціями, а навпаки конструкції були створені так, щоб дерева стали частиною простору і вільно росли та розвивалися. Імовірно це були умови оренди території – не шкодити існуючі дерева. Добре що зробили саме так.
Якщо читачеві було недостатньо мого фотозвіту та опису об’єкта – пропоную подивитися невеличке відео, яке я зняв того жовтневого вечора.
Для тих, хто зацікавився моєю діяльністю і творчістю, окрім статей на цьому сайті та ЮТюб каналу в мене є: