13 павильон ВДНГ
Макет вугільної шахти у 13 павільйоні

Що приховує 13 павільйон ВДНГ у Києві?

Занедбана шахта у Києві, Україна.

ВДНГ – що це означає і її роль у нашій історії

Виставка Досягнень Народного Господарства, наразі офіційна назва Національний комплекс «Експоцентр України» (ВДНГ) – масштабний за своїми розмахом комплекс павільйонів, кожен із яких спеціалізувався на певному сегменті сільського господарства та промисловості УРСР.

Главный павильон ВДНГ
Головний павільйон ВДНГ
Вид на центральный вход ВДНХ
Вид на центральний вхід

Історія

Ідея та можливість створення виставкового комплексу починає з клопотання Микити Хрущова. Саме він зміг домогтися того, щоб Київ обзавівся власною ВДНГ, яка б змогла особисто демонструвати досягнення промисловості, як громадянам союзу, так і іноземним гостям. У цьому й полягала думка привернути увагу саме до Києва та України загалом.

Старт будівництва центральної частини комплексу починається у 1952 році і триває 6 років, до моменту його офіційного відкриття 6 липня 1958 року. На даний момент комплекс площею 287 га налічує понад 180 споруд з них 18 будівель (павільйонів), які мають статус історико-культурних пам’яток України.

Але в цій статті, ми поговоримо саме про 13-й павільйон, про який в якому розташований оригінальний макет вугільної шахти, присвячений вугільній промисловості України.

Антрацит
Один із кубів антрациту
Наклонный вход в угольную шахту
Похилий вхід у шахту

Павільйон 13

Дана локація одна з найцікавіших на всьому ВДНГ, що збереглися до наших днів. Макет вугільної шахти дозволяє наочно ознайомитись із гірничодобувною промисловістю, копія якої, в натуральній величині, розташована тут – у Києві.

Спочатку до розвалу союзу павільйон був повністю оснащений усім тим обладнанням, що й оригінальна шахта. Все працювало і функціонувало, думаю, що якщо бути справжнім шахтарем з видобутку енергоносія, то не можна було б відрізнити оригінал від копії.

В оригінальному макеті відвідувач міг побачити забій копалин, пройтися різними виробками та горизонтами, спуститися та піднятися у справжній шахтарській кліті, побачити технології, що використовуються в роботі, а також запустити все необхідне шахтарське обладнання у роботу.

Один из горизонтов шахты
Усередині шахти
Внутри угольной шахты
Приклад облицювання горизонту

Що зараз?

При вході у 13 павільйон кожного відвідувача зустрічають два великі вугільні куби – це антрацит. Вони наочно демонструють те, що добувають у шахті і побачити відвідувача. Експозиція складається з двох основних частин, наземної та підземної.

Верхня частина є так званою «надшахтною будівлею», всередині якої розташовуються ліфтові, потужності для підйому руди, а також інше обладнання необхідне для роботи шахтного ствола. У свою чергу нижня частина під павільйоном безпосередньо шахтні горизонти.

*Слід зазначити, що входу в шахту два, – один знаходиться всередині павільйону, а другий похилий, безпосередньо за ним. 

Два роки тому тут розташовувався павільйон культури, зараз він закритий і потрапити в нього немає жодної можливості. Звичайно, це створило почуття не повного «дослідження» локації, але розуміючи те, що більшу частину обладнання давно зрізали, не особливо, то й тягнулоу

Забой угольной шахты
Забій
Остатки шахтного оборудования
Частина шахтного обладнання

Спустившись по «нахильнику» на перший горизонт, є ряд ніш, частина з них закрита гіпсокартоном, а частина просто порожня, натякаючи тим, що колись у них розташовувалося якесь обладнання. Трохи глибше, паралельно першому горизонту проходить другий. Він представляє різні типи елементів збірного кріплення тунелів, металевий, бетонний і дерев’яний. Безліч заставних під кабелі свідчить про відсутність як обладнання, так і самих кабелів. Останні по ходу здали на метал.

Нещодавно в шахті була вагонетка, принаймні це було зазначено в пості за 2017 рік, її теж немає, як її слідів.

Пройшовши нижнім тунелем, відразу можна звернути увагу на 2 «ліфти», один з яких обладнаний рейками. Це справжнісінькі шахтарські кліті, одна з яких використовувалася для підняття вагонетки з рудою, а друга пасажирська, яку в минулому використовували для відвідувачів. Виходячи з такого принципу роботи павільйону, можна припустити, що похилий вхід був чи запасним, чи аварійним виходом, а може і не те й не інше. Але що що, а ось вони збереглися чудово!

За бажання в павільйон можна потрапити екскурсією, яку, із задоволенням, проведе Оксана Пурик.

Детальніше на відео

Більше фото

Рекомендую прочитати