Вход воспрещен
Попереджувальний камінь на території кар’єра

Знайдена плівка. Таромський кар’єр

Занедбаний та затоплений гранітний кар’єр – Дніпропетровська область, Україна.

Цей невеличкий допис – то спогади про мої перші сталки тридцятирічної давнини, та трохи спростувань чуток… Такий собі краєзнавчій троллінг 😉Чому спростувань? Тому, шо ті всі чутки відрізняються від моїх особистих спогадів. Також покажу кілька рідкісних Lo-Fi-них світлин Таромського кар’єра.

Знайдена плівка

В дитинстві я дуже хотів собі фотокамеру. Першою камерою була «Смена 8м» (це дуже дешева і не надійна камера), а фотографувати у кризисні 90-ті було дуже складно – а ні плівку, а ні фотопапір, а ні реактиви дістати неможливо, особливо для звичайного підлітка. Пам’ятаю, як за дешево купив у знайомого пів коробки дуже простроченої (не відомо в яких умовах її тримали) «Свема 64» і був тому радий. Фотографував плівку за плівкою, і складав назад у коробку, бо проявити не міг (ні чим було, тай не вмів тоді ще). Так ті плівки накопичувались, а деякі губились у часі та просторі…

Років 15-ть тому у домашньому мотлоху я знайшов якусь ч.б. плівку, і вирішив її проявити тим, шо було під рукою. Мені не було її шкода, бо я не був впевнений шо то моя плівка, і шо на ній щось є . Знайшов якісь прострочені реактиви – і якось наспіх проявив. Як казав мій друг дитинства: «косо-криво – лишь-бы живо» (Дене, якщо ти це читаєш – тобі привіт та обійми).

Вейссман и Денис Ершов. Причал карьера.
Вейссман та Денис Єршов. Причал кар'єра. Фото: DW / 1990-ті
Сухачевские скалы (выработка карьера)
Сухачівські скелі (виробка кар'єра). Фото: DW / 2010 р.

Яким же було моє здивування, коли я побачив на негативах зображення і став впізнавати на кадрах знайомі з дитинства пейзажі та образи. Так – то була моя плівка і то були мої спогади.

На плівці зображено наші походеньки по тоді ще діючому Таромському кар’єру. Туди ходив і з другом (то були наші перші індустріально-туристичні експірієнси), а потім і сестру туди водив, і батькові місце де рибалити підшукали.

Поностальгірував трохи і знову поклав плівку у коробку, до інших роликів і знов забув про ті спогади на 15-ть років, бо друкувати неякісні фото було якось соромно…

Таромський кар’єр до моїх спогадів

Останній тиждень, кілька моїх знайомих їздили на закинутий Таромський кар’єр. Колишня промтериторія з обмеженим доступом сьогодні стала привабливим ландшафтно-туристичним об’єктом місцевого значення. Два глибоких таємничих озера, та скелясті береги – приваблюють дайверів, велотуристів, рибалок та любителів пікніків. А я пам’ятаю цей кар’єр геть зовсім іншим.

Але зазирну трохи далі у часі. Щє до моїх особистих спогадів.

На місці де зараз виробітки кар’єра, колись проходив шлях (зараз це вул. Мостова), вздовж якого ближче до берега Дніпра розташовувалися приватні садиби. Частина гранітних порід тут виходила на беріг, тож про безкоштовний будматеріал місцеві знали і потроху тягали собі каміння на будівництво.

Щоб пояснити, як розвивався та занепадав цей об’єкт, я використаю матеріали сайту інтерактивних історичних мап блогера Артема Костюка OldMaps.dp.ua

Ось так виглядала у 1941 році місцевість де зараз розташувався Таромський кар’єр. https://oldmaps.dp.ua/

Ось такий вигляд майбутній кар’єр мав у 1943 році https://oldmaps.dp.ua/

Аэрофотосъемка карьера 1943 год
Аерофотозйомка 1943 рік / OldMaps.dp.ua
Аэрофотосъемка Таромского карьера 1970 год
Аерофотозйомка 1970 рік / OldMaps.dp.ua

В 1950-х провели геологічну розвідку, садиби відселили, а шлях перенесли вище на пагорб, і розпочали відкриту розробку, щоб видобувати граніт та гравій для зростаючих будівельних потреб двох великих міст – Дніпропетровська та Дніпродзержинська. Потреби у матеріалі зростали, кар’єр розростався у північно-західному напрямку вздовж берега Дніпра – так з’явилася й друга виробітка.

Таромський кар’єр у 1970 році https://oldmaps.dp.ua/

Країна переживала будівельний бум, горізонти йшли вглиб, згодом котловани стали нижче рівня вод могутнього Дніпра, то було ризиковано бо виробки підійшли близько до краю берега. Гірняки вирішили розгортати виробництво у бік пагорба, тому у 1970 році почали прокладати об’їзну дорогу, тож згодом шлях знову перенесли ще вище на пагорб.

Таромський кар’єр у 1972 році https://oldmaps.dp.ua/

Аэрофотосъемка Таромского карьера 1972 год
Аерофотозйомка 1972 рік / OldMaps.dp.ua
Аэрофотосъемка карьера 1975 год
Аерофотозйомка 1975 рік / OldMaps.dp.ua

У 1974 році старий шлях, який йшов впритул до кар’єру потроху починають поглинати виробки. Але десятиріччя підривних робіт роблять граніт ще більше трещінуівтим, тож деінде на подошвах кар’єра починає з’являтися вода.

Ходять чутки («люди кажуть, а люди не брешуть» (ц)), шо кар’єр припинив роботу у 1991-му бо дійшли до джерел і виробки майже миттєво поглинула вода. Так от я хочу ці чутки спростувати!!!

По-перше – вода у будь-яких гірських виробках – то справа звична і такі проблеми давно навчилися вирішувати збором води у зумпфах та відкачкою необхідною кількістю насосів. Тож вода у виробках Таромського почала з’являтися ще на прикінці 1960-х початку 1970-х. Ось, наприклад, аерофотознімок 1975 року. Придивіться уважно – вже можна бачити невеличкі озерця на дні виробок.

Таромський кар’єр у 1975 році https://oldmaps.dp.ua/

По-друге, на мою особисту думку, вода саме в цім кар’єрі не джерельна а річкова, бо, як я і писав вище, регулярні вибухові роботи, сприяли інфільтрації вод Дніпра. Мабуть в ці роки потреби у будівництві зменшилися, бо видобуток граніту тимчасово припинився. Тож до 1980-року водою заповнилися обидві виробки кар’єра.

Таромський кар’єр у 1980 році https://oldmaps.dp.ua/

Аэрофотосъемка карьера 1980 год
Аерофотозйомка 1980 рік / OldMaps.dp.ua

Але тут є одне «але»! Біля Дніпропетровська функціонувало кілька гранітних кар’єрів і вони продовжували роботу, а цей припинив роботу і навіть його затопило водою. У мене є припущення, яке потребує перевірки, шо граніт звідси возили здебільше на Дніпродзержинському напрямку.

Мої читачі з міста Кам’янське, моє прохання до Вас у коментарях написати, чи були великі будівництва в Вашому місті в цей період.

У мене склалося враження, шо дехто з користувачів сервісу OldMaps.dp.ua впевнені, шо кар’єр стоїть затоплений з 80-х років, але це не так. В середині 90-х я ходив своїми двома по самому дну виробок. Це означає, шо він затоплювався і продовжував роботу як мініму два рази.

Скоріш за все, у другій половині 80-х роботи вирішили продовжити, тож воду відкачали.

Далі будуть мої особисті спогади.

Таромський кар’єр, мої спогади

Я пам’ятаю Таромський кар’єр таким.

В 1990-х я проводив кожне літо (а іноді й частину весни та осені) в Сухачівці. Всі ті роки я періодично чув попереджувальні сигнали, промислові вибухи та сигнали відбою. Іноді було до трьох вибухів на добу. Нам було цікаво – тож ми ходили (поза робочиі годинни, або вихідні – тобто, тільки в безпечний час) дивитися на те, шо там відбувалося.

На дні (подошві) кар’єра працювали бурові станки та великі екскаватори, біля кожної виробки (там ї було дві) працювали дробильні комплекси та грохоти, які розподіляли щебінь на фракції. До грохотів постійно їхали самоскиди КрАЗ 256, які наповнювали гравійною відсипкою, а ті її відвозили кудись.

Таромский карьер. Сестра Юлия у отвалов гранита
Таромський кар'єр. Сестра Юлія біля відвалів граніта. Позаду один з комплексів грохіта. Фото: DW / 1990-ті
Вейссман на краю северо-восточной избурки
Вейссман на краю північно-східної вирбоки. Видно горизонти кар'єра. Фото: DW / 1990-ті

Виробки були поділені на горизонти, як тераси. Коли ми гуляли по горизонтам, нам траплялися каміння з отворами від свердловин, через які закладали вибухівку, або каміння з якимись відмітками, які намалювали геологи. В деяких місцях стояло кілка бетонних укриттів-колпаків, де переховувалися від уламків вибухотехніки під час робіт. Біля скель і особливо на підошві кар’єра було дуже спекотно та задушно навіть ввечері, бо гранітне каміння нагрівалося на сонці і довго віддавало накопичене тепло.

З південно-східного боку були невеличкі адміністративно-побутові будівлі та подвір’я з майстернями механіків, які обслуговували трактори та екскаватори. Біля берега й досі зберіглася бетонна пристань на якій працював портальний кран, шо відвантажував відвали на баржі грейферним ковшем. Але жодного разу я не бачив як той працював. Біля пристані було глибоко, тож ми ходили туди рибалити бичків.

Сухачівські скелі на кар'єрі. Сестра Юлія Фото: DW / 1990-ті
Пристань Таромского карьера
Пристань Таромського кар'єра. Фото: DW / 1990-ті
Вейссман у портального крана "Кировец" КПП 10/12,5
Вейссман біля портального крана "Кіровець" КПП 10/12,5 Фото: DW / 1990-ті

Навпроти пристані на лівому березі був заповідник з «пташиним базаром» річкових птахів (чайки, крачки, качки, лелекі та чаплі), тож в день пташиний гвалт було чутно дуже гучно навіть через русло річки. Але й тут птахів вистачало – іноді біля хозбудівель з високих трав здіймалися перелякані кимось куріпки. Трохи нижче за течією біля берега на мілині знаходилася напівзатонула баржа.

Батько, Денис Єршов та Вейссман рибалять з пристані Таромського кар'єра. Фото: DW / 1990-ті
Берег Днепра возле карьера
Берег Дніпра біля кар'єра. Позаду видно острів "Крячинний" - він є частиною природного заповідника "Дніпровсько-Орільський" Фото: DW / 1990-ті

З пагорба над кар’єром відкривався краєвид на Дніпро та на Орільський заповідник (той, шо навпроти – на лівому березі). Гуляли на той пагорб і вночі – в цей час нам відкривався фантастичний краєвид як на картинах Архіпа Куїнджи «Українсьька ніч», але до місячного світла, яке відбивалося від річки, додавалися й далекі індустріальні силуети та вогні ДМЗ.

Саме таким я пам’ятаю це місце.

Небольшая заводь у пристани карьера
Берег Дніпра біля кар'єра. Невеличка заводь біля пристані кар'єра. Сестра Юлія. Фото: DW / 1990-ті
пейзаж с холма над Таромским карьером
Ден Вейссман фотографує краєвид з пагорба над Таромським кар'єром. Фото: Віктор Самотьос / 2010 р.

Коли скінчилася робота?

Хоч деякі люди стверджують, шо останній рік роботи Таромського кар’єра був 1991-й, але кар’єр пропрацював до середини 1990-х, то мені підтвердив один зі знайомих вибухотехніків. Потім сталася криза 90-х, великі будівництва припинилися по всій країні, потреби у великих об’ємах граніта відпали, тож поступово тут все стало занепадати, руйнувалося, розкрадалося. Насоси відключили й вода поступово наповнювала виробки, поглинаючи горизонт за горизонтом, поки рівень не дійшов річкових вод.

Так колишня промислова територія перетворилася на дивовижне ландшафтне утворення.

В 2010-му я повернувся сюди вже з дорогою сучасною камерою. Але це вже інша історія…

Северо-восточная выработка карьера
Північно-східна виробка кар'єра. Будівлі - то комплекс дробильні та грохіта. Фото: DW / 2010 р.
Сухачевские скалы
Фотограф Віктор Самотьос оглядає Сухачівські скелі. Таромський кар'єр. Фото: DW / 2010 р.
Затоплена північно-східна виробка кар'єра утворила один зі ставів. Фото: DW / 2010 р.

Рекомендую прочитати