Сумне закінчення історії легендарного «Електронмашу» – відомого київського підприємства з виробництва вітчизняних комп’ютерів
Занедбаний завод НВО «Електронмаш» – Київ, Україна.
Залишки колись великого промислового підприємства продавались три рази. Перший потенційний власник купив підприємство за 970 млн грн. В торгах приймало участь 22 компанії, однак, переможець згодом відмовився від своїх зобов’язань. Другий аукціон відбувся в січні 2021 року, за активи боролось 5 компаній, ціна реалізації перевищила стартову в 6,6 разів і склала 430 млн грн. Перемогу отримала компанія ТОВ “Український імідж” (засновник Віолета Глинянчук, статутний капітал 50 тис. грн). Але вона не виконала вчасно взятих на себе зобов’язань, результати торгів було анульовано.
В третій раз завод «Електронмаш» було продано в травні 2023 року. За право власності змагалось 6 компаній, фінальна ціна склала 121 млн грн, що вдвічі перевершило стартову. Перемогло ТОВ «Інком Рент», яке володіє 37 об’єктами нерухомості. Як можна догадатись, про відновлення виробництва мова не йде, новий власник планує використовувати землі під будівництво.
Всього цехи заводу «Електронмаш» займають площу 18 га, в тому числі 14 га поряд зі станцією метро «Житомирська», а дві інші ділянки розміщені в Київській та Житомирській областях. Для сплати коштів підприємству виділено 20 днів, за цей же час воно зобов’язане погасити боргові обтяження в сумі 23 млн грн. і ПДВ в сумі 24,2 млн грн.
На момент продажу генеральним директором науково-виробничого державного підприємства був Плотніков Олександр Юрійович, кількість співробітників 333 чол. Підприємство декларувало різноманітні напрямки діяльності – від виробництва комп’ютерів і побутової техніки і до послуг в сфері громадського харчування. Юридична адреса: м. Київ, вул. Кільцева дорога, 4. На момент реалізації підприємство здавало частину своїх площ в оренду, решта було занедбано або продано торгово-розважальним центрам та супермаркетам. Виробництва електроніки фактично не було.
«Батьком» радянської обчислювальної техніки вважається Борис Миколайович Малиновський (1921–2019). Під його керівництвом розроблена універсальна машина широкого призначення (УМШП) «Дніпро». Машина створювалася з використанням транзисторів, носіями пам’яті були феритові сердечники діаметром 0,5 мм. Завдяки використанню нових на той момент комплектуючих швидкодія машини досягала 10 тис операцій/секунду, що було на рівні американських аналогів. Як зауважував науковий керівник проекту академік В. М. Глушков, розробникам вдалось створити машину, яка практично не відставала від західних конкурентів.
В Америці перші зразки обчислювальної техніки (RW300) з використанням напівпровідників появились в 1961 році. Для випробувань радянської УМШП була створена спеціальна комісія з видатних науковців на чолі з академіком О. Дородніциним, засновником і першим директором Обчислювального центру АН СРСР. Після різносторонніх перевірок комісія дала дозвіл на запуск розробки в серійне виробництво. Планувалось їх використовувати тільки на промислових підприємствах і в наукових лабораторіях.
Якщо з науковими розробками все було в порядку, то з процесом виробництва виниклими серйозні труднощі. Причина банальна – відсутність на той момент необхідного обладнання, комплектуючих і професійних кадрів.
Перший спеціальний підрозділ для випуску ЕОМ було організовано на київському заводі «Радіоприлад», саме тут у 1962 році були виготовлені перші зразки УМШП «Дніпро». проте якість збірки залишала бажати кращого, оскільки ні керівництво заводу, ні персонал виявилися неготовими до роботи з такими пристроями, що вимагали особливого налагодження та практично індивідуального підходу.
З 1960-х років розпочався прискорений розвиток обчислювальної техніки. По всьому СРСР створювалися науково-дослідні інститути, спеціалізовані конструкторські бюро та підприємства. Побудова заводу у Києві розпочалася з ініціативи академіка Глушкова, його підтримало керівництво держави, виділило необхідні кошти і кадри. 5 квітня 1962 року Рада Міністрів СРСР прийняла постанову №309 про створення заводу. На околиці міста на землях радгоспу «Совки» розпочалося будівництво київського заводу електронних обчислювальних та керуючих машин (в подальшому головне підприємство заводу «Електронмаш»). В 1965 році підприємство було здано експлуатацію та почало забезпечувати СРСР обчислювальною технікою у багатьох сферах народного господарства. Саме на ньому було розпочато випуск першої в країні керуючої машини широкого призначення (УМШП) «Дніпро».
З 1 січня 1965 р. на базі деяких цехів «Радіоприладу» створено окреме спеціальне підприємство – Київський завод обчислювальних та керуючих машин (ВУМ). До основних засобів йому було передано будівлю виробничого корпусу на Кільцевій дорозі (Б. Окружна, 4), три цехи (складальний, технічно-механічний і налагоджувальний) і спеціальне конструкторське бюро (СКБ). Загальна чисельність співробітників спочатку становила 460 осіб.
Одночасно з налагодженням виробництва машин «Дніпро» на заводі створили відділ для допомоги в освоєнні споживачами наявних технічних та програмних засобів і виписування техвимог до нових машин.
Хорошим прикладом роботи цієї команди є історія проекту «Вихор», коли було необхідно розробити систему автоматизації запису даних при випробувані першої ступені двигунів нових типів ракет, призначених для ракети для експедиції на Місяць. Існувала проблема збору за короткий період (до 300 секунд) значної кількості різноманітної інформації з датчиків, встановлених на двигуні, а також її аналізі в реальному часі. Як основу всієї системи обрали УМШП «Дніпро», а для використання в системі її суттєво модернізували.
З цією метою оперативну пам’ять машини збільшили з 512 до 4096 26-розрядних слів і спроектували периферійні пристрої зв’язку з агрегатами двигуна ракети. Восени 1965 р. вся система була встановлена в Центрі управління космічними польотами (ЦУП) і сприяла першим у світі дослідженням зворотного боку Місяця автоматичними апаратами та м’якою посадкою таких на поверхню супутника Землі. До осені 1965 року завдання за проектом «Вихор» були успішно виконані, машини доставлені до КБ Головного конструктора ракет СРСР.
Першим директором підприємства був призначений Аполлінарій Федорович Незабітовський (1918–1991). Він до цього не мав справи безпосередньо з обчислювальною технікою і займав інші керівні посади в промисловості, – проте саме з його ім’ям пов’язані найкращі роки становлення та розвитку київського заводу ВУМ. Вже через рік новий директор ліквідував залежність свого підприємства від «материнського» «Радіоприладу» і досяг повної самостійності.
Того ж 1966 року при заводі було відкрито технікум та училище для виховання молодих кадрів; паралельно йшов процес набору професіоналів з обчислювальних центрів та аналогічних підприємств інших міст та республік – Сєвєродонецька, Мінська, Казані та ін. Такий підхід дозволив підприємству самостійно готувати професійні кадри, що позитивно вплинуло на якість продукції.
В 1972 році на базі київського заводу обчислювальних та керуючих машин створено НВО «Електронмаш». При ньому було відкрито НДІ периферійного обладнання. Підприємство зайнялось розробкою і освоєнням виробництва нових моделей зовнішніх пристроїв: накопичувачі (використовувались магнітні диски і стрічки), графічні та цифрові пульти екранів, пристрої для друку, графобудівників, системи введення графічної інформації, датчиків фіксації сейсмічної активності, мультиплексори передачі даних.
Як результат – до кінця 1970-х років в об’єднані і його філіях було зайнято більше 10 тисяч осіб. Були збудовані гуртожитки та будинки з сучасними на той час квартирами для співробітників, три дитячі садки та піонерський табір «Вумовець». Функціонувала їдальня та кафе, заводська поліклініка та стадіон, бази відпочинку на березі річок Рось і Десна. Саме вони тепер виявляються найбільш привабливими для потенційних інвесторів в епоху приватизації.
Науковий колектив “Електронмашу” розробив ефективну метод вихідного контролю, для цього було спроектовано проблемно-орієнтований комплекс «КОДІАК». Система контролю набула визнання і стала поширеною у багатьох організаціях СРСР. Впровадження у виробництво цього комплексу вирішило проблему відмови блоків елементів – скоротився процес установки всіх типів ЕОМ та збільшилась надійність роботи апаратури. У 1988 році на «Електронмаш» завершив розробку та почав випуск перших ПК «Пошук-1» та «Нивка».
«Електронмаш» розробляв та виробляв електроніку до 2015–2016 років: мультимедійні комплекси для освітніх установ, електронно-касові апарати, прилади для електротранспорту, модулі керування вітряних електростанцій, системи автоматичного обліку природного газу, медичне обладнання.
Якщо в перші 1950-ті роки вітчизняні науковці могли знаходити передові рішення при розробці обчислюваної техніки, то уже в середині 1960-х років Америка обігнала нас по багатьом параметрам. Крім того, завдяки швидкому налагодженню масового випуску і поширенню її по всьому світі, американці змогли досягти самого важливого – світ перейшов на їх стандарти.
На початку 1967 року в урядових та академічних колах відбулися предметні дискусії на тему подальшої стратегії розвитку вітчизняних ЕОМ. Як результат прийнято єдино правильне рішення – власні машини робити сумісними з американською IBM System/360.
Проти, як і очікувалось, виступили відомі вчені С. А. Лебедєв, А. А. Дородніцин, В. М. Глушков, які ще жили стереотипами війни.
Сумісність означала швидке налагодження виробництва, економію коштів і часу і значне розширення ринку збуту. Тим більше, що такий стандарт уже прийняли багато країн, в тому числі і члени Варшавського договору. Ще один фактор, який вплинув на рішення – розпорошення зусиль науковців на рішення проблем, які уже давно пройдені. А це додаткові гроші і втрачений час.
Київський «Електронмаш» налагодив виробництво нової серії «Світ». Однак, як часто бувало в СРСР – вирішили вставити свою розробку «на зло Америці». У нас всі алгоритми рішень реалізовувались в пасивній пам’яті, що значно уповільнювало дію і зменшувало можливості. Закордонні виробники такі завдання вирішували на основі зовнішньої та оперативної пам’яті і досягли значної переваги. В Америці швидко зрозуміли, що за електронікою майбутнє і наклали вето на експорт продукції в країни впливу СРСР. Як результат – довелось налагоджувати випуск машин на вітчизняних комплектуючих.
В часи розквіту на підприємстві налічувалось більше 10 тис. співробітників. Створений власний проектний відділ, науково-дослідний інститут, підібрані кадри и виробничі потужності. Номенклатура найбільш відомих розробок розширилася за рахунок слідуючих машин.
До середини 1980-х років виявилося, що вітчизняне виробництво обчислювальної техніки безнадійно відстало від світового рівня. Підприємство не мало передових технологій, інтегральних схем, лазерної оптики, точних і продуктивних станків. В СРСР відкрився ринок західного обладнання, споживачі мали змогу вибирати більш якісні і дешеві товари. Як наслідок – «Електронмаш» не витримав конкуренції, а державні дотації на покриття збитків припинилися.
Величезний за численністю колектив (біля 10 тис. співробітників) випускав у рік до 30 тис. обчислюваних машин (по 3 шт. в рік на одного). З такими показниками неможливо було думати про перспективи подальшого існування. Науковці ще деякий час продовжували розробляти нові системи, однак їх виробництво мало серйозні проблеми. Зростала заборгованість, звільнювалися кадри. В кінці 1990-х років підприємство припинило своє існування як виробничий комплекс.