Нещодавно сестра мені зробила дуже оригінальний підгончик… Насправді неочікуваний!!!
Знаючи мою зацікавленість до міських досліджень та сталкерства, вона привезла мені дивний артефакт – журнал-інструкція догляду за системою вентиляції бомбосховища (це я якось зрозумів при першому огляді).
Звучить банально, але ж цей об’єкт в м. Ольденбург (Німеччина), датований з 1966-го року по 1982-й рік!!! На хвилинку поміркуйте – це територія BRD (Bundesrepublik Deutschland – ФРН – Федеративна Республіка Німеччина) періоду першої холодної війни.
Що мене здивувало – шо документ не друкований, а цілком рукописний. Хтось запитає – «Але ж це 1966 рік – чи варто тут дивуватися?»
Думаю, шо все ж таки варто дивуватись, бо на той час в Німеччині вже виробляли досить круті друкарські машинки. Тож питання – «чому саме рукопис?» – залишається відкритим. Хоча, як припущення – оригінал був написаний рукою, а це може бути світлокопія.
Знаючи педантичність німців, їх любов до бюрократії та усілякого типу інструкцій – я так розумію, шо таких журналів там має бути ціла купа. Тож, не факт, шо це перший з журналів, та далеко не останній – бо, напевно, цей об’єкт використовується до сьогодні. Саме тому датувати цей об’єкт 1966-м роком я не наважусь.
Оскільки я німецької майже не знаю (у школі вчив Інгліш), тож не все й не одразу зрозумів – лише окремі слова: «бункер», «клапани», «радіація», «вологість», «двигун» – та таке інше. З цього мені стало зрозуміло, шо мова йде про системи вентиляції, і я не помилився.
Сам документ не великий:
Переглядаючи журнал перевірок помітив, шо у 1967 році перевірку робили аж 18-ть разів (приблизно раз на три тижні), а вже до 1981-1982 року кількість перевірок зменшилася до 5-ти разів на рік. Цікаво чому?
Чи то так змінювався менталітет німців, з-за поступового зменшення впливу «холодної війни», чи то так змінювалися нормативні інструкції щодо утримання такого устаткування? Згідно такої тенденції, напевно до сьогодні кількість таких перевірок могла зменшитися до одного-двох разів на рік.
Припущення, то лише припущення! Тому я витратив кілька днів на переклад перших трьох листів цього документа (бо таблиця, яка йде далі і так зрозуміла). Ось шо у мене вийшло!
____________титульний_лист____________________________________________
Журнал попереднього випробування та технічного обслуговування технічного обладнання в приміщеннях і спорудах зовнішньої охорони
Розташування: м. Ольденбург
Власність: Donnershwee
Споруда № 35
Тип приміщення – бункер
Пристрій вентиляції: Нормальної та фільтропропускної
Виробник: Piller K.G.
Тип: НД2-265/230
Рік встановлення: 1966
Машина № L1513 Mot.Nr108844
Машина № L7,511,5 Mot.Nr109132
Kопія
ф.93.91-92.:40-20-30
Вентиляційні пристрої в приміщеннях та зовнішні захисні конструкції вимагають регулярного обслуговування, щоб гарантувати їхню працездатність.
До їх складу входять:
Сервіс Технічне обслуговування обладнання все ще виконується відповідно до інструкцій виробника з експлуатації та технічного обслуговування, які повинні зберігатися в міцній захисній упаковці на вентиляційному пристрої. Наступні роботи з технічного обслуговування необхідно проводити через регулярні проміжки часу.
A/ Раз на 14 днів (якщо не потрібно спочатку через вимогу заборони! У разі постійної вологості вище норми, яку не можна усунути за допомогою вентиляційного обладнання, про це необхідно повідомити).
Пробний запуск вентиляційного пристрою (2 години) в сухий день вдень (сухе повітря, достатньо електроенергії, немає підвищення пікових навантажень):
Ось такі Зу-у. Відкрити витяжні вентилі в окремих приміщеннях (циркуляція затхлого повітря, осушення будівель). Тестовий запуск не поширюється на вентиляційні пристрої, які встановлені в підвалі та використовуються персоналом, оскільки пристрої працюють кілька годин на день для провітрювання.
B/ Щомісячне обслуговування:
Примітка. Двері приміщень необхідно переміщати таким чином, щоб ланцюги або навісні замки залишали достатньо повітря, щоб гумові ущільнювачі не були попередньо притиснуті.
C/ Щоквартальні роботи з технічного обслуговування:
Тест на герметичність цих приміщень з вентиляційною установкою, що працює в положенні “вентиляція Шульца”. Герметичні та повітрощільні двері слід закрити на засуви, щоб запобігти витоку повітря, у роботі залишаються лише клапани надлишкового тиску. Показання індикатора надлишкового тиску, 18-20 мм ртутного стовпчика.
D/ Річний час технічного обслуговування:
E/ Загальне:
Усі звуки робіт з технічного обслуговування та випробування повинні бути внесені до попереднього журналу випробувань та технічного обслуговування. Під час усіх робіт з технічного обслуговування необхідно також дотримуватися наступного:
Підпис
Копія вірна
Ольденбург 2 серпня 1966 року
____________________________________________________________________________
Але це не все, шо мені вдалося дізнатися.
Я – не я, поки не дізнаюся (хоч дистанційно) шо то за об’єкт. Трохи порозпитував, дізнався адресу об’єкта.
– в цій будівлі розташовується якийсь молодіжний культурний центр. Гарненька така традиційна німецька будівля з мансардним поверхом, а під тією будівлею той самий «Gebäude – Nr. 35 / Raum – Nr. Bunker»
Ось Вам парочка скрінів з Гоголь-Мап 😉
А ще, завдяки Lör мені вдалося отримати декілька свіженьких світлин з самого бункера, і судячи з побаченого стан об’єкта цивільного захисту в майже ідеальному стані, там сухо, є електрика, усі агрегати та клапані на місті та в робочому стані….
…чого не скажеш про стан бомбарів ЦЗ у нашій країні.
Так, нажаль, стан більшості «наших» бомбосховищ на початок військової агресії рашистів було в незадовільному стані. На деяких підприємствах деякі сховища більш-менш підтримували, але більшість укриттів у житловому фонді були або затоплені, або засмічені, і всі розмародерені… (((
Людям та волонтерам довелося самотужки розчищати сховища, відкачувати воду, сушити їх, обробляти від грибків, проводити електрику, чистити вентиляцію та таке інше.
У мене виникає декілька логічних питань:
ЧОМУ НА УТРИМАННЯ ОБ’ЄКТІВ ЦЗ (цивільного захисту) НЕ ВИДІЛЯЛИСЯ РЕСУРСИ??? А якщо ресурси виділялися – то чому вони не освоєні за призначенням? Хто за це відповідальний?